Polska jest jednym z krajów, w którym obowiązują dość surowe przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. Ilość promili w wydychanym powietrzu, którą może wykazywać alkomat, jest znikoma, aby uniknąć kary za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Co, jednak jeśli zdarzyło Ci się wsiąść do pojazdu, zanim stężenie alkoholu w Twoim organizmie spadło do zera?
Co grozi Ci za jazdę po alkoholu
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Przede wszystkim, limity alkoholu we krwi kierowcy są jasno określone przez polskie prawo. Ilość alkoholu we krwi, którą możesz mieć, określa się do 0,2 promila. Jeśli poziom stężenia wynosi od 0,2 do 0,5 promila, jest to wykroczenie. Gdy wartość przekroczy 0,5 promila, możemy mówić o przestępstwie.
Warto zaznaczyć, że po spożyciu jednego piwa poziom alkoholu w wydychanym powietrzu szacuje się na 0,45. Co więcej, samo picie alkoholu, a raczej jego spadek uwarunkowany jest wieloma czynnikami takimi, jak waga, wzrost, stan zdrowotny czy rodzaj wcześniej spożytego posiłku. To właśnie dlatego ciężko jest określić, ile alkoholu możesz wypić, aby bezpiecznie usiąść za kółko.
Najczęściej stosowane kary
Jedną z najpoważniejszych kar za jazdę pod wpływem alkoholu jest utrata prawa jazdy. Policja może natychmiast odebrać Twoje prawo jazdy, jeśli zostaniesz złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. Sąd może następnie nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów na okres od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia wykroczenia i Twojej dotychczasowej historii.
Od nowego roku w naszym kraju obowiązuje również konfiskata samochodu. Jest kolejną surową karą, która może Ci grozić, za jadę po alkoholu. Podczas rozprawy może zapaść decyzja o jego zabraniu, po którym auto zostaje zajęte i sprzedane na aukcji, a uzyskane środki trafiają do Skarbu Państwa.
Czy możesz ubiegać się o odzyskanie prawa jazdy?
Oczywiście możesz starać się o odzyskanie prawa jazdy po jego utracie, jednak proces ten jest skomplikowany i wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim, musisz odczekać okres zakazu nałożony przez sąd. Po jego upływie konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej. Prawnik może pomóc w złożeniu odpowiednich dokumentów oraz reprezentować Cię przed sądem, co zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Kancelaria prawna może również doradzić w kwestii złożenia wniosku o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów, jeśli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Prawnicy specjalizujący się w pomocy kierowcom, którzy jechali pod wpływem, doskonale wiedzą, jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?
Oprócz odczekania nałożonego wyroku oraz złożenia stosownych dokumentów niekiedy konieczne jest podjęcie dodatkowych działań. W wielu przypadkach wymagane będą również badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzą, że jesteś zdolny do prowadzenia pojazdu. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej może ułatwić cały proces i zwiększyć Twoje szanse na szybkie odzyskanie prawa jazdy.