Zapomnij o suchych dłoniach

0
100
4/5 - (1 vote)

Dłonie to obszar mocno narażony na przesuszenie, detergenty i zmienne warunki atmosferyczne. To właśnie na dłoniach często widać wiek naszej skóry. Czasami ta część ciała jest mocno przesuszona i potrzebuje szybkiej regeneracji. Poznaj sposoby na suche dłonie i na bezproblemową pielęgnację.

Dlaczego dłonie są zbyt suche?

Przede wszystkim skóra dłoni jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż w innych rejonach ciała, a poza tym występuje tam mniej gruczołów łojowych, co sprawia, że dłonie są bardziej narażone na wszelkie go rodzaju uszkodzenia. Poza tym dłonie cały czas są w kontakcie z innymi rzeczami, pracują manualnie i są narażone na ciągłe działanie różnych czynników zewnętrznych. Funkcja osłonowa dłoni jest zatem słabsza, bo cały czas są wystawione na działanie różnych bodźców. Duży wpływ na kondycję dłoni mają zmienne temperatury, czyli mróz lub mocne słońce, ale także to, że nie nawilża my odpowiednio dłoni lub nie zwracamy uwagę na używane środki myjące. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt upływu lat i to, że skóra dłoni po prostu się starzeje i maleją jej zdolności do nawilżenia. W ekstremalnych przypadkach, skóra na dłoniach może nawet pękać, coś szczególnie kłopotliwe, bo takie dłonie należy chronić przed powstawaniem zakażenia. Nasze suche dłonie to wyzwanie w pielęgnacji, ale da się polepszyć ich kondycję dzięki wysokiej jakości kosmetykom i zmianie codziennych nawyków.

Ochrona dłoni latem i zimą

W okresie zimowym, chłodne powietrze sprawia, że dłonie są mniej nawilżona, bariera ochronna zostaje naruszona, a skóra może pękać. Dlatego w tym okresie trzeba je cały czas nawilżać za pomocą odżywczego kremu, a poza tym nosić rękawiczki, ważne jest także unikanie zbyt ciepłej wody. Z kolei w okresie letnim, dłonie są narażone na szkodliwe działanie słońca i promieniowania UV, a także na sól morską, piasek, a nawet chlor. Dlatego ważna zasada w pielęgnacji letniej to nakładanie kremu UV o wysokim czynniku SPF, a także nawilżanie skóry tuż po kontakcie z wodą. Bardzo ważna sprawa to także picia określonej ilości wody, po to aby nawadniać organizm od środka. Weź pod uwagę też, że powietrze z klimatyzacji jest szkodliwe dla skóry i bardzo ją wysusza. Jeśli naprawdę weźmiesz na poważnie zasady pielęgnacji dłoni, to możesz odnieść dużo korzyści. Piękna skóra dłoni to jednak efekt długotrwałego działania i uważnej pielęgnacji.

Przeczytaj także:  Jak korzystać z irygatora do zębów?

Wybieramy kremy na dłonie, które potrzebują regeneracji

Pierwsze zadanie w pielęgnacji dłoni, to tworzenie warstwy ochronnej, która pomaga utrzymać wodę w naskórku i dobrze nawilżać skórę. Jeśli bariera skóry jest wzmocniona, dłonie nie będą ulegać tak szybkiemu przesuszeniu. Aby dobrze nawilżyć dłonie i wzmacniać ich barierę ochronną, koniecznie zastosuj krem z ceramidami. To właśnie te składniki są odpowiedzialne za wzmacnianie bariery hydrolipidowej skóry i dzięki temu jest ona chroniona przed różnymi czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Po drugie musisz regularnie nawilżać dłonie, a do tego celu posłużą Ci kosmetyki z kwasem hialuronowym. Jest to substancja higroskopijna, czyli taka, która przyciąga cząsteczki wody i zatrzymuje ją na dłużej. Nawilżenie za pomocą kwasu hialuronowego to efekt na dłużej, bo jego cząsteczki wnikają głęboko w skórę. Jest to jedna z bardziej znanych aktywnych substancji nawilżających.