Stomatologia estetyczna nieustannie się rozwija, a także zyskuje coraz większą popularność w skali globalnej. W założeniach ma ona nie tylko poprawiać stan zdrowia jamy ustnej i zębów, ale też znacząco podnieść walory wizualne uśmiechu każdego pacjenta. Obecnie w dziedzinie stomatologii estetycznej wyróżnić można różne trendy i innowacje, które pozwalają na osiąganie jeszcze lepszych efektów. Dotyczy to zarówno nowych technologii oraz materiałów wykorzystywanych w zabiegach, jak i bardziej indywidualnego podejścia do potrzeb pacjentów.
Efektowne technologie
W stomatologii estetycznej szczególnie zauważalny jest rozwój technologii cyfrowych. Obecnie wyróżnić można wiele nowych rozwiązań, które jeszcze kilka lat nie były łatwo dostępne. Do najbardziej innowacyjnych metod należy bez wątpienia Digital Smile Design, czyli projektowanie uśmiechu za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Technologia ta pozwala na wizualizację efektów oczekiwanych przez pacjenta jeszcze przed podjęciem leczenia, co daje im bezpośredni wgląd w faktyczne rezultaty wykonania określonych zabiegów. Istotną zaletą DSD pozostaje fakt, że w znacznym stopniu podnosi komfort psychiczny oraz pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie terapii. Technologia ta znajduje zastosowanie nie tylko w stomatologii estetycznej, ale też ortodoncji czy implantologii. W dużej mierze wynika to z jej uniwersalności, ponieważ dentyści mogą za jej pomocą bardzo precyzyjne zaplanować pozycje poszczególnych zębów.
Innowacyjne materiały
W stomatologii estetycznej na znaczeniu zyskuje wykorzystanie wielu specyficznych materiałów, których zastosowanie w znacznej mierze przyczynia się do poprawy wyglądu zębów czy dziąseł oraz poprawia proporcje twarzy. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługują chociażby zaawansowane kompozyty i ceramika. Ich zaletą jest bardzo naturalny wygląd, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie organicznego efektu przy odbudowie zębów. Kompozyty są przede wszystkim wyjątkowo plastyczne, a zarazem mogą być idealne dopasowane do koloru zębów pacjenta. Materiały ceramiczne charakteryzują się natomiast dużą trwałością i odpowiednimi walorami estetycznymi, co pozwala na ich efektywne wykorzystanie w produkcji licówek, koron czy mostów. Nie bez znaczenia zostaje wysoka bio-kompatybilność. Nowoczesne materiały są dobrze tolerowane przez tkanki, co znacząco minimalizuje ryzyko niepożądanych reakcji i powikłań.
Nowe metody chirurgiczne i zabiegowe
Obecnie w stomatologii estetycznej na znaczeniu zyskują też nowe metody zabiegowe. Odpowiednio wykwalifikowany chirurg dentysta jest w stanie przeprowadzić usunięcie zębów zatrzymanych, regenerację kości, augmentację czy podnoszenie dna zatoki szczękowej z wykorzystaniem mniej inwazyjnych rozwiązań. Podobnie wygląda to w przypadku wszczepiania implantów czy rehabilitacji protetycznej, ze względu na zastosowanie bardziej precyzyjnych i bezpiecznych rozwiązań. Usługi w tym zakresie świadczy dentysta dr Wojciech Krajewski. Doświadczeni specjaliści są w stanie pomóc nawet tym pacjentom, którzy w całości utracili swoje uzębienie. Wiele innowacji wpływających na estetykę uśmiechu praktykowanych jest również w periodontologii, co umożliwia leczenie paradontozy również w zaawansowanych przypadkach.
Udoskonalenia w ortodoncji
W stomatologii estetycznej coraz częściej wykorzystywane są rozwiązania związane z innymi dziedzinami, w tym z ortodoncją. Obecnie na znaczeniu zyskują chociażby mikro-implanty ortodontyczne, które znacząco podnoszą efektywność wielu skomplikowanych planów terapeutycznych. Ich zastosowanie podnosi precyzję procesu leczenia, dzięki czemu dentysta może lepiej kontrolować poszczególne etapy. Mikro-implanty spełniają funkcję mechanicznych ograniczników, które chronią przed przesuwaniem się zęba lub nawet całej grupy zębów. Punkty zaczepienia tego typu są wprowadzane w kość żuchwy lub szczęki tymczasowo, co znacząco wspomaga leczenie aparatem. Innym nowoczesnym rozwiązaniem w ortodoncji estetycznej są specjalne, transparentne nakładki. Idealnie sprawdzają się alternatywa dla klasycznych aparatów stałych, ponieważ są niemal niewidoczne i bardzo dyskretne.