Opadająca powieka to powszechny problem, który występuje u wielu osób, wskutek starzenia się organizmu. Korekcje wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Jednak może być również przeprowadzona ze wskazań medycznych. Nadmiar skóry oraz jej wiotczenie może utrudniać prawidłowe widzenie, zaburzając tym samym codzienne funkcjonowanie.
Na czym polega plastyka powiek?
Plastyka powiek górnych i dolnych medycznie określana jako blefaroplastyka lub lifting powiek. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej znajdujących się na powiekach oka.
Plastyka powieki górnej obejmuje wycięcie wąskiego paska skóry. Cięcie prowadzone jest w miejscu, które pozwala ukryć bliznę pooperacyjną.
Plastyka powieki dolnej również polega na wycięciu wąskiego paska skóry, dodatkowo chirurg może skrócić mięsień brzegu powieki dolnej.
Zabieg blefaroplastyki najczęściej przeprowadzany jest u osób, które mierzą się z problemem znacznego nadmiaru skóry na powiekach. Zazwyczaj jest to czynnik naturalny, następujący wskutek starzenia się organizmu bądź czynników genetycznych. Plastykę powiek można wykonać jednocześnie podczas jednej procedury bądź oddzielnie jako dwa zabiegi. Blefaroplastyka cechuje się minimalną inwazyjnością, ponadto jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Korekcja wykonywana jest po uprzedniej konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, w celu ustalenia wskazań oraz wszelkich przeciwwskazań. Plastyka powieki dolnej i górnej cechuje się wieloma korzyściami. To przede wszystkim: likwidacja nieestetycznego fałdu skórnego, poszerzenie pola widzenia, efekt odmłodzenia okolicy oczu, usunięcie ptozy (opadania powieki) czy poprawa symetrii powiek. W niektórych przypadkach blefaroplastyka obejmuje również korektę wad mięśnia okrężnego oka bądź przepukliny tłuszczowej.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu?
Postępowanie przedzabiegowe obejmuje przede wszystkim szczegółową konsultację z lekarzem oraz wykonanie standardowych badań laboratoryjnych. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Oceni również powieki pod kątem funkcjonalnym i anatomicznym, co pozwoli ustalić przebieg wycięcia płata skórno-mięśniowego. Analiza wiotkości powiek polega m.in. na pomiarze odległości pomiędzy brzegiem powieki a gałką oczną. Nieprawidłowość występuje, gdy odcinek przekracza 7 mm. Dodatkowo pacjent wykonuje badania laboratoryjne, czyli pełną morfologię krwi oraz układ krzepnięcia. W razie zaistniałych konieczności lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Podczas konsultacji specjalista dokładnie omawia plan zabiegu, jego przebieg, jak również cele oraz efekty możliwe do uzyskania. Dodatkowo pacjent informowany jest o potencjalnym ryzyku i ewentualnych powikłaniach.
Przebieg okresu rekonwalescencji, jak również rezultaty korekcji powiek zależą od właściwego przygotowania do zabiegu. Kluczowe jest zatem, aby zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, które zaburzają proces gojenia rany i uzyskanie niezadowolenia efektów. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, natomiast przed zabiegiem nie powinno przyjmować się środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zawierających kwas acetylosalicylowy, ibuprofen bądź innych substancji, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jakie są wskazania pozabiegowe?
Procedura plastyki powiek trwa zazwyczaj ok. 60 minut. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia lekarza prowadzącego, których należy bezwzględnie przestrzegać. Umożliwi to szybki oraz bezproblemowy powrót do pełnej sprawności. Następnie pacjent może udać się do domu. Usunięcie szwów odbywa się zazwyczaj po upływie 7 dni od zabiegu. W tym czasie zalecane jest stosowanie maści i kremów przepisanych przez lekarza. Dodatkowo może być konieczny opatrunek oraz stosowanie okładów chłodzących.
Jakich zachowań należy unikać po plastyce powiek?
Po zabiegu zaleca się, aby pacjent przez kilka dni nie podejmował nadmiernego wysiłku fizycznego czy intensywnych zajęć. Niewskazane jest również ekspozycja na słońce, w razie konieczności należy zastosować kremy z wysokim filtrem UV. Przez kilka tygodni od zabiegu warto zrezygnować z sauny, basenu i solarium. Kluczowe jest również, aby nie pocierać oczu, a w przypadku pań dodatkowo nie nakładać makijażu. Okres rekonwalescencji to czas, w którym pacjent szczególnie powinien zadbać o zdrowie swoich oczu.
Jakie są skutki uboczne?
Powikłania po blefaroplastyce zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak, jeżeli wystąpią, to najczęściej nie są one poważne i znikają w przeciągu kilku dni. Niektórzy pacjenci zgłaszają takie symptomy jak:
- nadmierne zaczerwienienie powieki;
- zakażenia rany pooperacyjnej;
- rozejście się rany pooperacyjnej;
- zespół suchego oka;
- trudności w gojeniu;
- infekcje;
- nadmierne bliznowacenie;
- pojawienie się krwiaka;
- niesymetryczne ustawienie powiek;
- odwiniecie powieki;
- reakcja alergiczna na środek znieczulający.
Naturalną reakcją organizmu jest opuchlizna i zaczerwienienie powieki, które zazwyczaj mijają w przeciągu kilku dni.
W jakich sytuacjach należy niezwłocznie udać się do specjalisty po plastyce powiek?
Po blefaroplastyce pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie oraz ból na operowanym obszarze. Objawy te zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni, można je złagodzić środkami przeciwbólowymi i chłodnymi okładami. Dolne powieki są zazwyczaj obrzęknięte dłużej niż górne. Możliwe są także zaburzenia widzenia oraz podwójne i nieostre widzenie, które utrzymuje się do kilku dni. W sytuacji, kiedy symptomy nie ustępują bądź wzmacnia się ich intensywność, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Jeżeli pacjent w trakcie okresu rekonwalescencji dostrzeże niepokojące objawy, również zalecana jest pilna konsultacja z lekarzem.
Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych należy wykonywać w renomowanych klinikach medycyny estetycznej. Jedną z nich jest HC Clinic we Wrocławiu. Właśnie tam warto zatem zdecydować się na blefaroplastykę, poprzedzoną profesjonalną konsultacją ze specjalistą.