Pod płytką swojego paznokcia zauważyłeś krwawy wylew. Zaczynasz się nim martwić i w związku z tym zastanawiasz się co zrobić z tą niechcianą zmianą która najczęściej jest skutkiem uderzenia się w palec czy długotrwałego tarcia bądź ucisku. Spieszymy z odpowiedzią na Twoje wątpliwości. Jeśli krew pod paznokciem u nóg występuje w bardzo niewielkiej ilości, ma formę małej plamki której nie towarzyszą żadne inne zmiany – najpewniej wchłonie się ona sama – musisz tylko cierpliwie poczekać. Jeśli jednak krwiak jest duży bądź równocześnie Twoja płytka paznokciowa zmienia kolor lub kształt, koniecznie wybierz się do podologa bądź dermatologa
Jak działać gdy mamy krew pod paznokciami u nóg
Tak jak wspomnieliśmy, są trzy główne powody prowadzące do tego, że pojawia się u nas krwiak podpaznokciowy. Pierwszy z nich to uderzenie w twardy przedmiot. Może się to zdarzyć w pracy, w trakcie uprawiania sportu czy nawet w domu. Kolejne dwie przyczyny wiążą się z długotrwałym chodzeniem w źle dobranym obuwiu – zarówno tym za ciasnym, jak i tym zdecydowanie za luźnym. W pierwszym przypadku może dojść do nadmiernego ucisku, w drugim – do zbytniego tarcia. Jeśli więc zależy Ci na tym, by ustrzec się omawianego problemu, zainwestuj w buty o twardszych noskach (kluczowe przy uderzeniach), które są dobrze dobrane pod kątem kształtu i rozmiaru (istotne w celu uniknięcia ocierania i ucisku).
No dobrze, ale co zrobić gdy już pojawiła się krew pod paznokciem po uderzeniu, otarciu czy ucisku? Zgodnie z tym, co napisaliśmy na początku – najmniejsze zmiany wymagają wyłącznie czasu po upływie którego wchłoną się same. Może to trwać nawet do kilku tygodni. Gdy jednak martwi nas rozmiar krwiaka bądź dodatkowe objawy mu towarzyszące, bez pilnej wizyty u specjalisty się nie obejdzie. Duży krwiak to bowiem przede wszystkim ryzyko wdania się groźnej infekcji, możliwość bolesnego, samoistnego zejścia płytki paznokcia czy nawet późniejsza konieczność chirurgicznego usunięcia paznokcia. Nigdy nie stawiaj na rozwiązanie: krew pod paznokciem domowe sposoby. Ono bowiem również zwiększa ryzyko infekcji.
Dermatolog, podolog lub chirurg do którego zostaniemy przez nich skierowani może przeprowadzić usunięcie krwi spod paznokcia na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich nie wymaga stosowania znieczulenia i polega na przebiciu płytki paznokciowej. Następnie przez utworzony otwór wyciska się wynaczynioną krew. Gdy jednak zmiana jest duża, może nam zostać zalecony zabieg usunięcia całej płytki paznokciowej przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu. Po każdej z tych procedur musimy przejść przez dodatkowe leczenie farmakologiczne w celu uniknięcia ryzyka zakażenia.