Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce, mający na celu korekcję wad wzroku. Dzięki tej metodzie można poprawić krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Zabieg polega na wykorzystaniu specjalistycznych laserów, które pozwalają chirurgowi okulistycznemu precyzyjnie modelować rogówkę oka, aby uzyskać prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce, eliminując tym samym potrzebę noszenia okularów czy soczewek.
Laserowa korekcja wady wzroku jest zalecana osobom w wieku od 21 do 45 lat, ponieważ w tym okresie oko przestaje rosnąć, wada wzroku jest stabilna, a ryzyko innych chorób oczu jest mniejsze. Stabilność wady wzroku to kluczowe kryterium kwalifikacji do zabiegu, gdyż zapewnia najtrwalsze i najbardziej satysfakcjonujące rezultaty. Laserowa korekcja umożliwia poprawę krótkowzroczności do -12D, nadwzroczności do +5D oraz astygmatyzmu do +/-6D.
– To są zalecane wartości, ale zdarza się, że laserowa korekcja jest wykonywana u osób z większymi wadami wzroku. Wszystko zależy od indywidualnej budowy oka i stanu zdrowia narządu wzroku, co jest badane podczas kwalifikacji do zabiegu – podkreśla dr Emil Kwapisz, specjalista chirurgii refrakcyjnej ze Szpitala NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich.
Wskazania do laserowej korekcji wzroku to:
- wiek 21-45 lat,
- stabilna wada wzroku przez co najmniej rok,
- krótkowzroczność do -12,0 dioptrii,
- nadwzroczność do +5,0 dioptrii,
- astygmatyzm do +/-6 dioptrii.
Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku? Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na precyzyjnym modelowaniu rogówki oka za pomocą ablacji laserowej, aby zapewnić prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce. Chirurg okulista dostosowuje procedurę do rodzaju wady wzroku: spłaszcza rogówkę w przypadku nadwzroczności, uwypukla ją przy krótkowzroczności lub wyrównuje przy astygmatyzmie. Laser używany podczas zabiegu emituje zimną wiązkę światła ultrafioletowego, co eliminuje ryzyko poparzeń czy uszkodzeń oka.
Cały zabieg trwa około 15 minut na jedno oko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Procedura odbywa się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, więc jeszcze tego samego dnia będziesz mógł wrócić do domu.
Laserowa korekcja wzroku Śląsk, Katowice, Siemianowice Śląskie
Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
W zależności od rodzaju wady wzroku, jej stopnia oraz złożoności, istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku. Różnią się one sposobem przygotowania powierzchni rogówki do działania lasera excimerowego, który koryguje jej kształt. Ogólnie metody te dzielą się na powierzchniowe i głębokie. W Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich oferujemy zarówno metody powierzchniowe (EBK, PRK, LASEK), jak i głębokie (LASIK, SBK-Lasik, Trans PRK).
Metody powierzchniowe są zwykle stosowane przy niskich wadach wzroku i cienkiej rogówce. Są rekomendowane osobom prowadzącym aktywny tryb życia lub pracującym w zawodach wymagających kontaktu fizycznego. Z kolei metody głębokie są wykorzystywane do korekcji wysokich i skomplikowanych wad wzroku, w tym astygmatyzmu.